Stěhujeme se na novou adresu, od 20.5. najdete naše výdejní místo v ulici Pražská 647/158, Brno - Bosonohy

Termoboxy a přepravní boxy

Zajištění kvalitní logistiky je v dnešní době aktuálním tématem. Pokud přepravujete zboží, jako jsou například potraviny, chemické látky nebo suchý led, u kterých je nutné zajistit požadovanou teplotu, musíte spoléhat na termoboxy a přepravní boxy. Kde všude je využijete a jak vybrat nejlepší termoboxy a přepravní boxy?

Termoboxy a přepravní boxy

Termoboxy

Jak už vyplývá ze samotného názvu, termoboxy slouží k udržení požadovaného teplotního řetězce u přepravovaného zboží. Nejkvalitnější termoboxy jsou vyráběny z polystyrenu a dělí se podle velikosti či nosnosti. V naší nabídce najdete pouze termoboxy, jež splňují ty nejvyšší nároky na kvalitu. Vybrat si můžete termoboxy o objemu od 3,7 do 50,3 litru a o nosnosti od 3 do 40 kilogramů.

Přepravní boxy

Přepravní boxy, které najdete v naší nabídce, se používají na přepravu materiálu a látek, které je během přemisťování nutné chladit. Oceníte je tedy například při přepravě suchého ledu nebo citlivého zdravotnického materiálu. Jejich největší výhodou je schopnost udržet požadovanou teplotu po delší dobu, často i více než 24 hodin. Nejkvalitnější přepravní boxy jsou vyráběny z polyetylenu, který je vhodný i pro převoz potravin. Izolace je v nich zajištěna polyuretanovou pěnou. Většina přepravních boxů umožňuje logistiku velkoobjemového či teplotně náročnějšího zboží, a jejich cena je tedy vyšší než u nabízených termoboxů.

Možnosti využití

Termoboxy a přepravní boxy mají široké spektrum využití. Nejčastěji se jedná o přepravu či uchování potravin, u nichž je nutné zajistit určitou teplotu. Používají se rovněž ve zdravotnictví, ostatně v tomto oboru se využívání termoboxů ještě znásobilo během pandemie covid-19. Uplatnění najdou i v chemickém nebo potravinářském průmyslu a řadě dalších odvětví.

Uchovávání potravin

Zajištění optimální teploty při přepravě potravin může být téměř alchymií. Ne vždy je však nutné kupovat speciální mrazicí či chladicí vozy. Ačkoli je v nich možné převážet prakticky jakékoli potraviny, jejich pořizovací cena i následný provoz jsou velmi nákladné a pro většinu společností se vzhledem k přepravovaným objemům potravin nevyplatí. I proto jsou tu naše termoboxy a přepravní boxy, které využijete v následujících případech.

 • Rozvozu hotových jídel z restaurací – velmi často termoboxy využívají restaurace, které rozvážejí své jídlo přímo do domácností zákazníků. Důležité je v tomto případě zachování nejen teploty dováženého pokrmu, ale také jeho kvality. Pokud by totiž zákazník dostal jídlo v nepoživatelném stavu, hrozí, že si již podruhé neobjedná.
 • Cateringu – cateringové společnosti jsou dalším ze segmentů využívajících termoboxy a přepravní boxy. Důvodem je nejen zachování potřebné teploty pokrmů či jejich lákavého vzhledu, ale také fakt, že z boxů je snadné jídlo velmi rychle vybalit na určeném místě.
 • Rozvozu nákupů – dovoz nákupů až domů zaznamenal svůj největší rozvoj během pandemie covid-19, nicméně již předtím patřil k oblíbeným způsobům nakupování. Vzhledem k tomu, že si koncový zákazník často objednává i chlazené či mražené potraviny, využívají dovozci jako Rohlík nebo Košík velmi často termoboxy a přepravní boxy. Díky nim zajistí, že se chlazené a mražené potraviny k zákazníkovi dostanou v perfektním stavu, jsou zdravotně nezávadné a čerstvé. Kvalitní termoboxy a přepravní boxy tak spolehlivě nahradí ekonomicky náročná chladicí a mrazicí auta, což se rozhodně vyplatí.

Potravinářský průmysl

Potravinářský průmysl se dnes bez kvalitních přepravních boxů a termoboxů prakticky neobejde. Především přepravní boxy, které umožňují uskladnění a přepravu potravin o hmotnosti několika desítek kilogramů, jsou pro pracovníky v tomto segmentu naprosto nepostradatelné, a to mimo jiné z následujících důvodů.

 • Zajištění požadované teploty – a to i po dobu delší než 24 hodin.
 • Spolehlivost a jistota – vysoká kvalita přepravních boxů dává pracovníkům v potravinářství jistotu, že pokud dodrží postup uložení zboží, nemusejí se obávat žádného selhání.
 • Hygiena a bezpečnost – při nakládání s termoboxy a přepravními boxy je nutné dodržovat přísné hygienické normy. I proto jsou všechny naše boxy snadno udržovatelné a omyvatelné.
 • Opakované použití – přepravní boxy i termoboxy je možné používat opakovaně (samozřejmě za dodržení všech doporučených hygienických norem).
 • Snadná manipulace – manipulaci s boxy zvládne prakticky každý.

Medicína (zdravotnictví)

S rozvojem medicíny se zvyšují i nároky na logistiku ve zdravotnictví. Přepravní boxy a termoboxy jsou nutné například k transportu krve, orgánů k transplantaci, vzorků tkání nebo některých léčiv. Ve všech případech je zcela zásadní zachování požadované teploty, aby nedošlo ke znehodnocení přepravovaných komodit. Nemocnice a další zdravotnická zařízení využívají termobox a přepravní boxy především v následujících případech.

 • Přeprava krevních vzorků od praktických lékařů do laboratoří.
 • Transport orgánů zemřelých nebo živých dárců do nemocnic, kde jsou prováděny transplantace.
 • Přeprava zamražených vajíček, popř. spermií pro umělé oplodnění.
 • Transport krevní plazmy nebo krve z krevních bank do místa, kde je prováděna transfuze.

Pandemie covid-19 a nárůst potřeby

Z centra k lékařům

Také pandemie koronaviru SARS-CoV-2 ukázala, jak jsou přepravní boxy a termoboxy ve zdravotnictví nenahraditelné. Vyžívaly se především při logistice očkovacích látek z centrálních zásob k praktickým lékařům a do očkovacích center. Vakcíny totiž musely být udržovány při stálé teplotě, aby nedošlo ke snížení jejich účinnosti a tím ke znehodnocení. Právě využívání kvalitních přepravních boxů a termoboxů celou situaci usnadnilo a urychlilo.

Od lékaře k pacientovi

Ovšem i samotné uchovávání vakcín u praktických lékařů naráželo na své limity – řada ordinací nebyla na skladování očkovací látky vybavena. Řešení v mnohých případech opět poskytly kvalitní přepravní boxy, které zajistily uchování vakcín po dobu několika hodin, než byly aplikovány pacientům. Ostatně pořízení těchto boxů bylo pro praktické lékaře jednodušší a levnější než specializované vybavení, pro které by lékaři po očkování neměli dostatečné využití.

Imobilní pacienti

Ne všem pacientům bylo možné aplikovat očkovací látku přímo v ordinaci či v očkovacím centru, a proto bylo nutné zajistit přepravu vakcín k imobilním či jinak znevýhodněným pacientům. Řada zdravotnických zařízení proto opět zvolila zakoupení kvalitních přepravních boxů. Díky nim mohli jejich pracovníci očkovat přímo v terénu (například v domácnostech či pečovatelských domech apod.).

Chemický průmysl

Pro chemický průmysl jsou přepravní boxy a termoboxy zcela nepostradatelné. Díky nim je možné transportovat teplotně citlivé a často i nebezpečné a drahé chemické látky tam, kde jsou potřeba – do laboratoří, výzkumných ústavů, do škol a k dalším zákazníkům, kteří s chemikáliemi pracují. Ostatně i naše společnost se začala zabývat termoboxy a přepravními boxy díky přepravě chemických látek, konkrétně suchého ledu.

Jak vybrat termobox

Na co se zaměřit při výběru termoboxu? Abyste získali co nejlepší představu, jak při nákupu termoboxu postupovat, vybrali jsme dva konkrétní příklady.

Polystyrenový termobox – malý

Malý polystyrenový termobox je vhodný pro přepravu potravin a chlazeného zboží. Jeho teoretická nosnost je 3 kilogramy a objem 3,7 litru. Jde o nejmenší přepravní krabici, kterou nabízíme a která je schopna uchovat potraviny v požadované teplotě.

Jejími dalšími parametry jsou:

 • vnější rozměr: 280x230x180 mm
 • vnitřní rozměr: 210x160x110 mm
 • síla stěn: 35 mm

Polystyrénový termobox – velký

Obdobné vlastnosti nabízí i velký polystyrenový termobox, liší se však – jak již vyplývá z názvu – svými rozměry. Umožňuje přepravu zboží o objemu až 50,3 litru a hmotnosti 40 kilogramů. Jeho cena se pohybuje v řádu několika set korun (přesvědčte se v naší nabídce).

Dalšími parametry jsou:

 • vnější rozměr: 595x395x365 mm
 • vnitřní rozměr: 525x325x295 mm
 • síla stěn: 35 mm

Základními požadavky při výběru termoboxu jsou tedy jeho objem, teoretická nosnost, vnější i vnitřní rozměry a síla stěn boxu. U nás si jistě vyberete přesně takový termobox, který bude odpovídat vašim potřebám. V případě jakýchkoli nejasností vám samozřejmě rádi pomůžeme.

Jak vybrat přepravní box

U výběru přepravního boxu je důležité zaměřit se kromě rozměrů a nosnosti také na další parametry. Především vybírejte podle doby, po kterou potřebujete svému zboží zajistit požadovanou teplotu. Obecně platí, že by měla být co nejdelší. Důležitá je rovněž výbava přepravních boxů, ve které by neměly chybět plynové tlumiče u víka, kolečka, případně silikonové těsnění.

Pro názornost jsme vybrali chladicí box Olivo BAC 420, který má výborné izotermické vlastnosti a dlouhodobou životnost izolační suroviny (díky jejímu zapouzdření uvnitř i několik let).

Mimo to se vyznačuje následujícími parametry:

 • rozměry d / š / h: 1200x800x1050 mm
 • vnitřní rozměry d / š / h: 1000x600x700 mm
 • objem: 420 l
 • hmotnost: 90 kg
 • izolace: polyuretanová pěna
 • materiál stěny: potravinářský polyetylen
 • teoretická nosnost: 300 kg

Jak je patrné, při nákupu přepravních boxů je třeba sledovat především objem, hmotnost, nosnost či rozměry přepravní krabice spolu s použitými izolačními materiály a další výbavou. Výběr je proto o něco složitější a doporučujeme se poradit s našimi odborníky, kteří vám pomohou vybrat přepravní box přesně pro ty účely, ke kterým ho potřebujete.